Du er her: Forside > Visitation > Indgivelse af ønsker vedrørende visitering > Spørgsmål og svar > Kan en kommune afvise at modtage visiterede flygtninge?

Kan en kommune afvise at modtage visiterede flygtninge?

Nej. Udlændingestyrelsen afgør, hvilken kommune en flygtning skal henvises til. Kommunen kan ikke klage over en afgørelse. Se eventuelt integrationslovens § 53, stk. 1.

Categorization