Kan en kommune frasige sig at modtage foreslåede flygtninge?

Nej, det kan en kommune ikke. Det er Udlændingestyrelsen, som træffer afgørelse om, til hvilken kommune en person skal visiteres til boligplacering. Udlændingestyrelsens afgørelse kan ikke påklages. Dette fremgår af integrationslovens § 53, stk. 1.

Categorization