Du er her: Forside > Overdragelse > Dialog om overdragelses evt anden overskrift > Spørgsmål og svar > Er det hele familien, både børn og voksne, som skal tilbydes en helbredsmæssige vurdering?

Er det hele familien, både børn og voksne, som skal tilbydes en helbredsmæssige vurdering?

Den helbredsmæssige vurdering skal tilbydes alle nyankomne udlændinge, som meddeles opholdstilladelse efter de i integrationslovens § 2, stk. 2, nævnte opholdsgrundlag og udlændinge, som familiesammenføres med en sådan udlænding. Det gælder både udlændinge over og under 18 år. Det betyder, at tilbuddet skal gives til både voksne og børn.

 

Categorization