Du er her: Forside > Modtagelse > Modtagelse > Spørgsmål og svar > Kan kommuner få refusion for udgifter til familiekonsulenter, som benyttes efter servicelovens § 11 i den forebyggende indsats for flygtningefamilier?

Kan kommuner få refusion for udgifter til familiekonsulenter, som benyttes efter servicelovens § 11 i den forebyggende indsats for flygtningefamilier?

Kommunerne har mulighed for, at få fuld refusion ved benyttelse af en familiekonsulent i de første 3 år efter datoen for opholdstilladelsen. 

Det er en god idé at vurdere i hvert enkelt tilfælde, om der er behov for at tilknytte en familiekonsulent, og at konsulenten ophører med at være tilknyttet familien, så snart der ikke længere er behov. 

Categorization