Du er her: Forside > Modtagelse > Modtagelse > Spørgsmål og svar > Kan kommunens afgørelse om anvisning af en bolig påklages?

Kan kommunens afgørelse om anvisning af en bolig påklages?

Ja. Kommunens konkrete afgørelser om anvisning af en bolig truffet i medfør af kapitel 3 i integrationsloven kan indbringes for Ankestyrelsen efter reglerne i kapitel 10 i lov om retssikkerhed og administration på det sociale område, jf. integrationsloven § 53, stk. 2.

 

Categorization