Du er her: Forside > Modtagelse > Modtagelse > Spørgsmål og svar > Kan en kommune få refusion for selve integrationsopgaven?

Kan en kommune få refusion for selve integrationsopgaven?

Nej. Den integrationsansvarlige kommune skal som udgangspunkt selv dække udgifterne.  Det følger af integrationslovens § 45, stk. 1. Flytter en udlænding til en anden kommune, vil udgifterne til integration skulle dækkes af denne kommune.

Categorization