Du er her: Forside > Modtagelse > Modtagelse > Spørgsmål og svar > Hvor længe må en flygtning bo i en midlertidig bolig?

Hvor længe må en flygtning bo i en midlertidig bolig?

Tidligere skulle kommuner anvise en passende bolig inden tre måneder. I dag er der ikke længere fastsat grænser for, hvor længe en flygtning kan bo i en midlertidig bolig.

Kommunen er dog forpligtet på hurtigst muligt at finde en permanent bolig. Gør en kommune ikke nok for det, kan Udlændingestyrelsen ifølge integrationsloven købe eller leje en bolig til flygtningen for kommunens regning. Se integrationslovens § 15.

Boliganvisninger skal ske ud fra en vurdering af den enkelte flygtnings behov. Disse behov skal sammenholdes med andre boligsøgendes behov. Kommunerne skal tage højde for, om en flygtning har eksempelvis psykosociale problemer. Tilsvarende skal der tages særligt hensyn til familier med børn.

Categorization